Amit a fizetési mérlegről tudni kell
nyomtatásAmit a fizetési mérlegről tudni kell
Mi a fizetési mérleg?
A fizetésimérleg-statisztika az ország külső egyensúlyi helyzetét leíró statisztikai adatrendszer. A fizetési mérleg és az ahhoz kapcsolódó állományi statisztikák az adott gazdaság szempontjából rezidensek és nem rezidensek közötti gazdasági műveletek, továbbá követelések és tartozások állományának, valamint azok változásának kimutatását szolgálják.
Miből áll a fizetési mérleg?
A fizetésimérleg-statisztika – a folyó fizetési mérleg, a tőke- és pénzügyi mérleg – a vizsgált időszakban bekövetkezett tranzakciókat, míg a külfölddel szembeni befektetési pozíció az időszak végén fennálló, külfölddel szembeni követeléseket és tartozásokat bemutató állományi szemléletű statisztika. A folyó fizetési mérleg a külfölddel kapcsolatos áruforgalmat és szolgáltatásokat, valamint a tőkebefektetésekhez kapcsolódó, és munkavégzésből származó jövedelmeket és viszonzatlan átutalásokat veszi számba. A tőke- és pénzügyi mérleg a külfölddel szembeni felhalmozási folyamatokat jellemző adatokat tartalmazza.
Kik számítanak rezidensnek?
Statisztikailag belföldinek, rezidensnek számít minden olyan természetes és jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, amely gazdasági érdekeltségének központja Magyarország gazdasági területén van. Ennek megfelelően rezidensnek minősül:
- a Magyar Köztársaság területén állampolgárságától függetlenül legalább egy éve életvitelszerűen tartózkodó, vagy szándékai szerint tartózkodni akaró természetes személy, ide nem értve az itt működő külföldi diplomáciai és konzuli képviseletek nem magyar állampolgárságú tagját, alkalmazottját és azok családtagját, továbbá a tanulmányok folytatása vagy gyógyászati kezelés céljából itt tartózkodó illetve ide érkező személyt,
- a külföldön működő magyar diplomáciai és konzuli képviseletek, valamint azok magyar állampolgárságú tagja, alkalmazottja és az említett személyek családtagja,
- a Magyar Köztársaság területén – ideértve a vámszabad- és a tranzitterületet is – székhellyel, telephellyel rendelkező vagy egyébként gazdasági tevékenységet folytató jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet.
Nem rezidens: a rezidensnek nem minősülő természetes és jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet. Nem rezidensnek minősülnek az olyan gazdálkodó szervezetek, amelyekre egyidejűleg igaz, hogy adószámuk 51-re végződik, gazdálkodási forma kódjuk 931 (a statisztikai számjel 13.-15. karaktere) és magyar cégbíróságnál nincsenek bejegyezve.
Magyarország fizetési mérleg módszertani illetve gyakorlati kérdéseit részletesen bemutató tanulmány az MNB honlapján, a Kiadványok / Statisztikai kiadványok útvonalon érhető el.